Bliža se svetovni dan voda: Voda je naša prihodnost, varujmo jo

Letošnji Svetovni dan voda v ospredje postavlja ledenike, ki se topijo hitreje kot kadarkoli prej, kar dramatično spreminja vodni krog in povečuje tveganja za poplave, suše in plazove, čemur smo priča tudi v Savinjski. Nedavne poplave v Savinjski dolini so nas opomnile, kako ranljivi smo. Zato je razumevanje teh procesov in skupno iskanje rešitev ključno za ohranjanje naših vodnih virov in varnost naših skupnosti.

Ledeniki so občutljivi kazalniki podnebnih sprememb. Njihovo taljenje je neposredna posledica globalnega segrevanja. Tudi v Sloveniji že lahko občutimo spremembe v temperaturah in padavinah v naših gorah, kar vpliva na obstoj naših ledenikov, taljenje teh pa povečuje tveganje za ekstremne vremenske dogodke, ob katerih se še posebej zavemo, kakšno moč ima narava. Slovenija je ena izmed vodno najbogatejših držav v Evropi, vendar se moramo zavedati, da pitna voda ni samoumevna. Spoštujmo jo.

Kako lahko prispevamo k ohranitvi voda?

  1. Pridružite se čistilnim akcijam, ki skrbijo za čistočo vodotokov. 
  2. Uporabite javni promet ali kolo za krajše razdalje. 
  3. Podprite trajnostno kmetijstvo, ki ne onesnažuje vodnih virov s pesticidi in gnojili.
  4. Če opazite onesnaženje vodnih virov, to sporočite pristojnim organom kot je npr. Agencija Republike Slovenije za okolje.
  5. Varčujte z vodo.
  6. Poslužujte se sistemov za zbiranje deževnice, ki jo lahko uporabljate za zalivanje vrtov in zelenih površin.
  7. Spoštujte naravne habitate ob vodnih virih, ki so ključni za ohranjanje biotske raznovrstnosti.
  8. Podprite turistične ponudnike, ki spoštujejo in ohranjajo naravne vire, vključno z vodnimi viri. 

 

5 idej za savinjska vodna potepanja

Savinjska dolina je s svojimi rečnimi brzicami, slapovi in izviri magnet za obiskovalce, ki jih navdušuje šumenje vode. Poiskali smo nekaj predlogov za vodna potepanja.

1. Vodna pot okoli Kamniško-Savinjskih Alp

190 km dolga daljinska pot okoli Kamniško-Savinjskih Alp vodi med kristalno čistimi rekami, jezeri, slapovi in izviri. Razdeljena je na 11 etap ter poteka mimo več rek,  jezer, izvirov, potokov in slapov. Na poti si lahko večkrat privoščite požirek čiste izvirske vode, saj so ob izvirih, katerih voda je analizirana, nameščeni kovinski lončki, iz katerih lahko okusite pristno alpsko vodo. V Savinjski se lahko potepate po vodnih poteh Solčave in Luč. 

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Politika zasebnosti.

2. Bučanje savinjskih slapov 

V Savinjski si lahko ogledate številne slapove. Ne zamudite obiska priljubljenega slapa Rinka, Repovega slapa, slapov v kanjonu Cuc ali slapu Palenk, do katerega vodi pot prilagojena za gibalno ovirane osebe. Ob močnejših deževjih se razkrijejo še drugi skriti slapovi. Slap Rinka je eden najlepših in najbolj znanih slapov v Sloveniji. Voda slapu izvira iz podzemnega jezera in se spušča po skalni steni, obkroženi z bujnim zelenim rastjem.  Slap Rinka je zanimiv tudi pozimi, ko zmrzuje in ustvarja ledene sveče, ki dodajo še poseben čar temu že tako slikovitemu kraju.

3. Kisla voda

Mineralni izvir pod Olševo je za naravni spomenik, ki je nastal ob tektonskem prelomu, ki loči Savinjske Alpe od Karavank. Voda je bogata z železom in ogljikovim dioksidom ter naj bi imela posbeno zdravilno moč. Na stojalu ob izviru ja kovinski lonček, ki ga lahko uporabite za degustacijo vode. 

4. Smrekovec, vodna zakladnica

Ugasli vulkan je pomembno območje vodnih virov, ki so za okoliške prebivalce neprecenljive vrednosti. Veliko število manjših izvirov v višinskem pasu med 1100 in 1400 m, naravne mlake in mokrišča, so življenjski prostor ogroženih dvoživk in insektov ter redkih rastlinskih vrst. Na Smrekovškem pogorju je tudi izvir Ljubije, ki predstavlja glavni vir pitne vode za Šaleško dolino.

Na Smrekovcu je priljubljena planinska koča, sicer pa velja tudi za največje sklenjeno območje divjega petelina v Evropi. V času parjenja divji petelini potrebujejo mir, zato se ob obisku gibajte tiho in po uhojenih poteh.

5. Matkov škaf, impozantna vodna kreacija

Slikovit naravni fenomen pod stenami Mrzle gore je veličastna podolgovata luknja globine do 20 m. Nastane, ko se pod prepadnimi stenami zaradi snežnih plazov nabere ogromno snega, preko sten pa ob taljenju snega začne na snežišče padati slap. Matkov škaf je najbolj zanimiv v pozni pomladi, ko se sneg začne topiti. Vsako leto do tega veličastnega kotla poteka tudi organiziran pohod, ki bo letos 1. 6. 2025.

 

Svetovni dan voda nas opominja, da je voda neprecenljiv vir, ki ga moramo varovati. Skupaj lahko prispevamo k ohranjanju naših ledenikov, vodnih virov in naravne dediščine za prihodnje generacije. Zavedajmo se pomena vsake kapljice vode in delujmo odgovorno.

Sorodne vsebine

  • Mednarodni dan biotske raznovrstnosti

    Danes praznujemo dan biotske raznovrstnosti. Naravna pestrost Zgornje Savinjske doline [...]

  • 21. 3. praznujemo Mednarodni dan gozdov

    V tem tednu praznujemo Mednarodni dan gozdov. Naši gozdovi so [...]

  • Slovenia Green Savinjska

    Zelena shema slovenskega turizma je nacionalni program in certifikacijska shema, [...]