Teden slovenske hrane

V Sloveniji v letu 2024 prvič obeležujemo Teden slovenske hrane, ki poteka med 11. in 17. novembrom. Cilj je, da bi prebivalci dežele na sončni strani Alp večkrat posegli po domači, lokalno pridelani hrani ter s tem podprli domače kmete in pridelovalce.

Teden slovenske hrane vabi k sodelovanju širok spekter sodelujočih, od javnih zavodov, gostincev in trgovcev do potrošnikov doma. Zavodi in gostinci naj jedilnike obogatijo s tradicionalnimi slovenskimi jedmi iz lokalnih sestavin, potrošniki pa lahko z izbiro lokalno pridelane hrane v trgovinah, na tržnicah ali pri lokalnih kmetih podprejo domače pridelovalce in prispevajo k ohranjanju domačih delovnih mest ter krepitvi slovenske proizvodnje.

Tradicionalni slovenski zajtrk

Eden najodmevnejših dogodkov v okviru Tedna slovenske hrane je Tradicionalni slovenski zajtrk, ki se bo izvajal v petek, 15. oktobra 2024, v vrtcih, šolah in drugih ustanovah po vsej državi. Sestavljen je iz lokalnih sestavin: domačega kruha, masla, medu, mleka in jabolk. Namen tega zajtrka je poudariti pomen kakovostnega začetka dneva ter hkrati izpostaviti vlogo slovenskih kmetov, čebelarjev in ostalih pridelovalcev, ki skrbijo za bogato dediščino domače hrane.

Tradicionalni slovenski zajtrk ima torej poseben simboličen pomen – ne gre le za uživanje hrane, temveč tudi za ozaveščanje o pomenu lokalne samooskrbe in kratkih prehranskih verig, ki prispevajo k zmanjšanju ogljičnega odtisa in podpirajo domače gospodarstvo. Skozi to pobudo se otroci in mladostniki seznanjajo z zdravimi prehranjevalnimi navadami, zgodovino in kulturnim pomenom hrane, ki jih obkroža.

Med je v Savinjski pomemben del naravne in kulturne dediščine

Med v Zgornji Savinjski dolini ima dolgo in bogato tradicijo ter pomembno vlogo v življenju prebivalcev. Zaradi čistega okolja, bogate flore in neokrnjene narave je med iz te regije izjemno kakovosten in cenjen. Čebelarstvo se prenaša iz generacije v generacijo, kar ohranja znanje in strast do pridelave medu, obenem pa prispeva k ohranjanju ekosistema.

Čebelarji Zgornje Savinjske doline proizvajajo različne vrste medu, od cvetličnega in akacijevega do gozdnega medu, ki ga zaznamujejo poln okus, intenzivna aroma in visoka hranilna vrednost. Med pa ni zgolj prehranski izdelek, temveč je pogosto del lokalnih običajev, tradicionalnih jedi in celo domačih zdravilnih pripravkov. Pridelava medu v Zgornji Savinjski dolini simbolizira spoštovanje do narave, skrb za čebele in prizadevanje za ohranitev naravne dediščine, zaradi česar je tudi eden izmed pomembnih simbolov trajnostnega in lokalnega načina življenja v dolini.

Sveže, domače, trajnostno – prednosti lokalnih dobrot

Lokalni ponudniki hrane s svojo predanostjo in skrbjo za pridelavo ter predelavo hrane prispevajo k zdravi lokalni skupnosti in ohranjanju dediščine. Nakupovanje pri lokalnih pridelovalcih ne pomeni le podpore gospodarstvu, temveč tudi ohranjanje avtentičnih okusov, sezonske ponudbe in spoštovanja do naravnih virov. Podprimo lokalne ponudnike, saj s tem podpremo tudi dediščino Savinjske doline.

🍎 LIOGARDEN sveža zelenjava, liofilizirano sadje in zelenjava

🍎 KMETIJA SPODNJI STRMČNIK – sveže mleko, jogurti, mladi siri, siri za žar in skuta

🍎 KMETIJA MATK – kozje mleko in mlečni izdelki, sladoled iz kozjega sira

🍎 KMETIJA TONK – domače mleko, jogurti, sir, skuta, maslo

🍎 KMETIJA TRENKL BIDER – marmelade, kompoti, sokovi, jabolčni krhlji, zelišča, začimbe, vložena in sveža zelenjava, jabolčni kis, izdelava testenin

🍎 KMETIJA ROGAR – domače marmelade, bezgov sok

🍎 KMETIJA ŠPEH – ZG. JEZERNIK – savinjski želodec, volovske salame, slanina, ocvirki, sir

🍎 KMETIJA SELIŠNIK – suhomesnati izdelki

🍎 KMETIJA PETEK – mleko, jogurti, siri, skuta

🍎 KMETIJA KLEMENŠEK – suhomesnati izdelki

🍎 EKO KMETIJA POTOČNIK-POPRASK – pekovski, sadni in zeliščni izdelki

🍎 EKO TURISTIČNA KMETIJA RAMŠAK – mlečni izdelki, medeni izdelki

🍎 MAMA KATKA – domače pecivo, sirupi, sokovi, testenine, žlinkrofi in začimbe

🍎 KMETIJA JERŠE – seneno mleko in seneni mlečni izdelki

🍎 PEKOTEKA – kruh in ostale dobrote z drožmi in brez

Praznovanje Tedna slovenske hrane v Savinjski

📍 V soboto, 16. novembra 2024, se bo ob 9. uri na Glavnem trgu v Šoštanju začel Trški sejem, znan po svoji bogati ponudbi, odličnem vzdušju in zanimivem kulturnem programu. Pod sloganom “Naša super hrana” bodo obiskovalci na Trškem sejmu lahko spoznali razstavljavce in poskusili lokalne dobrote, med katerimi bo tudi brezplačno na voljo restan krompir, pripravljen na tradicionalen način. Sejem je odličen prostor za druženje, okušanje ter odkrivanje bogate slovenske kulinarične dediščine.

📍V istem duhu se bo v soboto, 16. novembra 2024, ob 10. uri na Rečici ob Savinji pred občinsko stavbo odprla Tržnica lokalne hrane, kjer bodo obiskovalci do 13. ure lahko spoznali lokalne pridelovalce in okusili raznoliko ponudbo svežih domačih izdelkov. Poseben program za otroke z ustvarjalnicami bo poskrbel, da bodo tudi najmlajši uživali in se spoznali z lokalno pridelavo hrane.

Sorodne vsebine

  • Decembrsko dogajanje v Savinjski

    Prihaja najlepši čas v letu, ko Savinjska zablesti v soju […]

  • Nova kulinarična zgodba Hotela Plesnik

    V čudovitem okolju Logarske doline, kjer se neokrnjena narava sreča […]

  • Gostilna Brlog na Produ

    Staro se prepleta z novim v hiši z dolgoletno tradicijo. […]